Najlepša alpska dolina v Sloveniji
Gotovo vas zanima, ali sta Krištof in mladi Lintver, osamljeni zmaj, našla izgubljeno čredo in ali prav vas čakata na pragu najlepše doline na svetu. Morda pa še vedno čakata v Solčavi, da jima pomagate poiskati izgubljeno čredo.
Logarska dolina je ena od najlepših in najpogosteje upodobljenih alpskih ledeniških dolin v Evropi, umeščena v osrčje Kamniško-Savinjskih Alp, hkrati pa tudi najprepoznavnejša znamenitost Solčavskega.
Privlačnost Logarske doline se kaže v prvobitnosti naravnega okolja in v številnih naravnih zanimivostih, svoj pečat pa so prostoru vtisnile visokogorske samooskrbne kmetije, ki so skozi stoletja ustvarjale kulturno krajino. Leta 1987 je bila razglašena za krajinski park.
Dolina je dolga 7 km, široka pa v povprečju 250 m. Spodnji del se imenuje Log, kjer že stoletja domuje Logarjava družina, srednji Plest v lasti družine Plesnik, zgornji pa Kot. Dolina se zaključuje v zatrepu pod krnico Okrešelj, kjer v višini 1280 m vre na dan ledeno mrzla Savinja in teče proti znamenitemu slapu Rinka, ki velja za enega od najčudovitejših in najvišjih slapov v Sloveniji.
Kaj okusiti
- Ob obisku lahko poskusite lokalne dobrote, kot so savinjski želodec, sirnek in juha iz sirneka, masovnik, ovčetina, divjačina, hruškovi žlikrofi, štruklji, ajdovi žganci, bratci, kislo mleko, domači siri, domač kruh in potica, maslo, med, marmelade, kompoti, sokovi, likerji …
- Izbirate lahko med raznolikimi kulinaričnimi postanki v hotelu, penzionih, na turističnih kmetijah, v gostiščih, planinskih domovih ali planšariji (pregled kulinarične ponudbe in ponudbe nastanitve).
|
Kaj videti
- Odkrijte izjemne naravne vrednote (slap Rinka, slap Palenk, Brložniški slapovi, Rastovški slap, Logarjeva lipa, macesen pri Klemenči jami, izvir Črne).
- Spoznajte bogastvo gorskih cvetic, med katerimi je precej redkih ali celo ogroženih vrst, in živalskega sveta. Logarska dolina je življenjski prostor planinskega orla, sokola selca, opazujete lahko gamse in kozoroge, na planinah pa solčavske ovce.
- Obiščite kapelo Kristusa Kralja, za katero je na pobudo kmetov iz Logarske doline načrt leta 1930 izdelal sloviti arhitekt Jože Plečnik, sedanja kapelica pa je delo arhitekta Martina Goloba.
- Spoznajte dediščino lesenih kašč in oglarjenja, olcarsko bajto in dediščino planšarij.
|
Kaj početi?
- Logarska dolina ponuja možnosti za številne poletne in zimske aktivnosti: pohodništvo, kolesarjenje, planinarjenje, plezanje, lokostrelstvo, fotolov, jadralno padalstvo, jahanje, smučanje, sankanje, tek na smučeh, vožnjo s sanmi s konjsko vprego, pohode s krpljami, turno smuko, ledno plezanje.
- Podajte se na Pot po Logarski, naravoslovno-etnografsko pot, ki vodi skozi čudovite kotičke ohranjene narave krajinskega parka (okoli 3 ure hoje s postanki).
- Odpravite se lahko do slapu Rinka in nadaljujete pot do planinske koče na Okrešlju ali pa obiščete kočo na Klemenči jami. Peš iz Logarske doline se lahko odpravite tudi na Solčavsko panoramsko cesto do izletniške kmetije Na Klemenčem in izvira kisle vode.
- Na raziskovanje se podajte z lokalnimi vodniki, ki vam bodo pot obogatili s številnimi legendami.
- Tematska pot Pravljični gozd.
|